Çocuğum Kurallara Uymuyor - Psikolog Makbule Tutak | Kalıpsız Düşünüş, muhakemat, hızlı algılama, otizm, dehb gibi alanlarda uygulamalar | Beyin ve zeka altyapısını güçlendirerek hızlı öğrenme, hızlı algılama, otizm, dikkat eksikliği ve odaklanamama sorununu aşan uygulamalar geliştirir.

Çocuğum Kurallara Uymuyor - Psikolog Makbule Tutak

Şuan Buradasınız:Ana Sayfa \ Haberler-Duyurular \ Çocuğum Kurallara Uymuyor - Psikolog Makbule Tutak

Çocuğum Kurallara Uymuyor - Yüksek Yapılı Zekalar


Çocuklar, doğdukları andan itibaren hayatı öğrenmek için birçok gözlem ve deneyim içine girerler. Çocuklar en iyi öğrenmeyi model alarak gerçekleştirirler. Yani ebeveynleri ile okulda öğretmen veya arkadaşları ile iletişim halinde iken onların davranışlarını izlerler ve daha sonra onlarda aynı davranışları (olumlu-olumsuz) gerçekleştirebilirler.

İş dönüşünden sonra koltuğa uzanan babanın eline telefon alıp saatlerce sanal ortamda gezinmesi ya da telefonunda oyun oynadığını gözlemleyen çocuğa; ders çalışması gerektiğini söylemeniz, ödevlerini tamamlaması gerektiğini hatırlatmanız ne kadar etkileyici olabilir?
Okul dönüşü annesini televizyon karşısında popüler olan dizileri izlediğini gören çocuğun; kitap okumasını ya da ödevlerini tek başına tamamlamasını beklemek zor gibi görünüyor.

Piaget’e göre çocuklar soyut olan şeyleri değil, somutlaştırdıkları şeyleri öğrenebilirler. Sıklıkla yaptığımız sözel uyarılarımız, çokça verdiğimiz nasihat ve ikazlarımızı çocuklarımız yeterince iyi algılamayacaktır. Çünkü çocuklardaki soyut düşünce gelişimi 11-12 yaş sonrası gelişmeye başladığı için sizin söylediklerinizi dikkate almaları güçtür. Somut örnekler vermek onların sizi anlamalarını kolaylaştıracaktır.

Çocuklarımız hayatları boyunca kazandıkları davranışları ve edindikleri bilgileri 2 yaş sonrası 3 yaş ile 6 yaş döneminde öğrenirler. Bu dönemlerin her biri çocuğumuz için yeni bir eğitim dönemidir. Bu dönemde yanında olduğumuz çocuklarımızın sorumluluğu da ebeveynlere aittir. Özellikle benmerkezci dönem (3-6) ve ergenlik dönemi dediğimiz (11-20) yaş dönemleri karmaşık bir o kadar da gelişim için önemli bir süreçtir. Bu iki dönemde de hakim olan durum ‘BEN’ ifadesidir. Benim oyuncağım, benim arkadaşım, benim doğrum… Dolayısıyla isteklerinin gerçekleşmesini ister. Paylaşmayı reddedebilir, özellikle okul öncesi dönemlerde. Bu dönemler üzerinde ne kadar az durulursa dönem o kadar sağlıklı atlatılır.

Çocuğumuzun bizi izleyip model aldığını unutmayalım. Kazandırmak istediğiniz davranışları öncelikle çocuğumuza örnek olacak şekilde sizler uyguluyor olmalısınız ki çocuğumuzdan o davranışı yapmasını bekleyelim. Kitap okuma alışkanlığı kazanması için, yanında kitap okumak, yüksek sesle konuşmasını, bağırmasını, kötü sözler söylemesini istemiyorsanız öncelikle sizler de nazik, ince davranışlar sergilemelisiniz.

Yaş grubuna uygun oyunlar seçip beraber oynamak, çocuğumuzun kendisini iyi ifade etmesine yardımcı olacaktır. Çocuklarımızın kendilerini en iyi oyun ile ifade ettiklerini unutmayalım.

Psikolog Makbule Tutak
Denizli Yüksek Yapılı Zekalar

KaydetKaydetKaydetKaydetKaydet

Menü

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6