Renzulli Öğrenme Sistemi | Kalıpsız Düşünüş, muhakemat, hızlı algılama, otizm, dehb gibi alanlarda uygulamalar | Beyin ve zeka altyapısını güçlendirerek hızlı öğrenme, hızlı algılama, otizm, dikkat eksikliği ve odaklanamama sorununu aşan uygulamalar geliştirir.

Renzulli Öğrenme Sistemi

Şuan Buradasınız:Ana Sayfa \ Kurumsal \ Renzulli Öğrenme Sistemi

Renzulli Öğrenme Sistemi


Yüksek Yapılı Zekalar olarak ICIE direktörlüğünden sonra Renzulli Öğrenme Sistemini de ülkemizde yaygınlaştırmak, çocuklarımızın ve gençlerimizin daha iyi yetişmesini sağlamak için çalışmalarımıza hız verdik. Renzulli Öğrenme Sisteminin dünya çapında yaygınlaştırılması bilindiği gibi ICIE koordinatörlüğünde gerçekleşmektedir. Ülkemizde de bu çalışmaları ICIE direktörü olarak sizlere sunacağız. Renzulli Öğrenme Sistemi hakkında bilgi sahibi olmak için lütfen aşağıdaki içeriklere göz atınız.

Renzulli Öğrenme Sistemi - Yüksek Yapılı Zekalar

Renzulli öğrenme sistemi, Amerika'nın  Connecticut Üniversitesinden, Prof. Dr. Joseph Renzulli ve eşi Prof. Dr. Sally Reis Renzulli tarafından geliştirilmiş olan, sürekli kendini yenileyen farklı ve yeni bir sistemdir. 2005 yılında web tabanlı sisteme geçiş yapan sistem yaklaşık 32 yıllık bir araştırmanın ürünüdür. Araştırmanın temel konusu; Çocukların zeka ve yetenek alanlarını nasıl geliştirebiliriz? Var olan potansiyellerini en yüksek seviyeye nasıl çıkartabiliriz? Araştırma da öğrencilerin ilgi alanları, yetenek alanları, öğrenme stilleri, kendini ifade etme stilleri tespit edilip ayrıntılı profilleri oluşturulmuştur. Daha sonra profile uygun aktiviteler sunularak öğrencilerin gelişimleri kayıt altına alınmıştır. Araştırma sonucuna göre sistemi takip eden öğrencilerin zeka ve yetenek alanlarının geliştiği, okul başarısının arttığı görülmüştür. Sistem dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilere uygulanarak bilimsel olarak başarısını kanıtlamıştır. Dünyada zeka ve yeteneği en iyi geliştiren sistem olarak bilinmektedir. Amerika'da 500'den fazla kurumda kullanılmakta, kurumların eğitim sistemlerinin temelini oluşturmaktadır.

Renzulli Öğrenme Sistemi - Yüksek Yapılı Zekalar

Bu sistem, kolayca elde edilebilen yüksek kalitede materyal ve kaynaklar sağlayarak bütün çocukların kabiliyet ve ilgi alanlarını tespit eder ve geliştirir. Bu sistemdeki bütün aktivite ve seçenekler dünyada kabiliyet ve yeteneklerin gelişimindeki en iyi sistem olarak gösterilen The Enrichment Triad Model'e dayanmaktadır. Bu sistem içerisindeki Renzulli Profiler her bir öğrenci için kişisel profiller oluşturur. Sonra internetten kişiye özel zenginleştirilmiş farklı koleksiyon ve yüklenebilir kaynaklara ulaşmak mümkündür.

Renzulli Öğrenme Sistemi - Yüksek Yapılı Zekalar

Öğrenci Profil Oluşturma Aşaması

Renzulli Learning System'de profil oluşturma aşaması çok büyük önem taşımaktadır. Her birey farklıdır dolayısıyla herkese aynı program uygulanmamalıdır. Renzulli Learning System'de her çocuğa farklı müfredat programı uygulanmaktadır.

Başlangıç aşamasında 5 alanda sunulan ölçeklerle sistemde her öğrenci için özel bir profil oluşturulur.

 • İlgi Alanlarına Yönelik Sorular
 • Yetenek Alanlarının Belirlenmesi
 • Anlama Ve Kendini İfade Etme Stillerine Yönelik Sorular
 • Öğrenme Stillerine Yönelik Sorular
 • Açık Uçlu Sorular

Bu profil, rapor şeklinde bastırılabilmekte ve öğrencinin dosyasında konulabilmektedir. Her bireyin ilgi alanları zamanla değişeceği için kişi istediği zaman sisteme girip profilini güncelleyebilmektedir.

Zenginleştirilmiş Aktiviteler

Renzulli Öğrenme Sistemi  içerisinde uzmanlar tarafından hazırlanmış yetmiş binin üzerinde online ve indirilebilir aktivite bulunmaktadır. Sistem, öğrencinin profiline uygun olan aktiviteleri seçerek öğrencinin kullanımına sunmaktadır.

Renzulli Öğrenme Sistemi diğer branşlarda olduğu gibi ingilizce derslerinde de yoğun olarak kullanılıyor. Sistem aracılığıyla yapılan sanal geziler, dijital kitaplar, video ve Dvd'ler öğrencilerimizin en çok ilgisini çeken favorı aktiviteleridir.

Aktiviteler

 • Yaratıcılık Aktiviteleri
 • Düşünce Becerilerini Geliştirme Aktiviteleri
 • Ders Aktiviteleri
 • Sanal Geziler
 • Websiteleri
 • Eğitim Amaçlı Geziler
 • Dijital Kitaplar
 • Video ve Dvd'ler
 • Online Sınıf Aktiviteleri
 • Projeler

Not Defterim

Not defterim kısmına öğrencinin yaptığı bütün aktiviteler, girdiği siteler, giriş tarihleri, öğrenci notları ve öğrencinin belirlediği favori aktiviteler bu kısma kaydedilmektedir. Öğrenci, sistem içerisinden arkadaşlarına ve öğretmenine mail gönderebilmekte, aktivite önerebilmektedir.

Sisteme Anne Babaların Girişi

Anne ve babalar istedikleri zaman, sisteme giriş yaparak çocuklarını sistemden takip edebileceklerdir. Aileler çocuklarının hangi gün, hangi saatte, hangi sitelere girdiğini, hangi aktiviteleri yaptığını görebilmektedirler. Ayrıca araştırma sitelerine de anne babaların erişimi sağlanmaktadır.

Sistem, ABD hükümetinin garantisi altındadır. Olumsuz bir takım aktivitelerle karşılaşmayacağınız garanti edilmektedir.

Sisteme Öğretmen Girişi

Bu kısımda da sınıf öğretmeni sistemden kendi sınıfındaki bütün öğrencilerini takip edebilmektedir. Her öğrencinin ilgi alanları, yetenek alanları, öğrenme stilleri gibi konularda ayrıntılı bilgiye sahip olan sınıf öğretmeni her öğrencisine, öğrencinin profiline uygun etkinlikler verebilmektedir. Öğretmenler bütün öğrencilerini sistemden takip ederek hangi aktiviteleri yaptığını da kontrol edebilmektedir. Öğretmen sisteme giriş yaparak her öğrenciye ait aktiviteleri çıktı olarak alıp derste her öğrenciye farklı bir müfredat uygulayabilmektedir.

Sisteme Yönetici Girişi

Sisteme dahil olan kurumlara bir adet yönetici şifresi verilmektedir. Yönetici sistemden bütün kurumun fotoğrafını çekebilmektedir. Örneğin kurumda eğitim alan matematiğe ve fene ilgi duyan çocuklar kimler, 3.sınıflarda kaç tane sanata ilgi duyan çocuk var, 1.sınıfların veya bütün okulun ağırlıklı öğrenme stili nedir? Hangi çocuklar tartışma yöntemiyle kendini ifade etmekten hoşlanıyor gibi birçok değişkeni kullanarak sistem içerisinde tarama yapılabilmektedir. Yönetici sisteme müfredat koordinatörü olarak öğretmenleri atayabilmektedirler. Sistemle ilgili bütün düzenlemeleri yönetici yapabilmektedir.

Proje Sihirbazı

Sistem içerisinde proje sihirbazı yer almaktadır. Proje sihirbazı ile öğrenciler adım adım bilimsel projelerini oluşturabilmektedirler. Ülkemizde genelde öğrencilerden proje yapmaları istenir ancak bir projenin nasıl hazırlanacağı öğretilmez. Çocuklarda bir projenin nasıl hazırlanacağını bilmedikleri için bu konuda problem yaşarlar. Proje sihirbazı öğrencilere adım adım bilimsel araştırma projesi hazırlamayı öğretiyor. 

Ayrıntılı bilgi için www.renzullilearning.com adresini ziyaret edebilirsiniz.