Test of Genuineness (TOGI-R) Zeka Testi | Kalıpsız Düşünüş, muhakemat, hızlı algılama, otizm, dehb gibi alanlarda uygulamalar | Beyin ve zeka altyapısını güçlendirerek hızlı öğrenme, hızlı algılama, otizm, dikkat eksikliği ve odaklanamama sorununu aşan uygulamalar geliştirir.

Test of Genuineness (TOGI-R) Zeka Testi

Şuan Buradasınız:Ana Sayfa \ Eğitimlerimiz / Hizmetlerimiz \ Test Merkezimizde Uygulanan Testler \ Zeka ve Yetenek Testleri \ Test of Genuineness (TOGI-R) Zeka Testi

Test of Genuineness (TOGI-R) Zeka Testi
TOGI-R Zeka Tanılama Testi, 7 ila 99 yaş aralığındaki bireylere uygulanmaktadır. Cambridge Üniversitesi tarafından kullanılan etkili bir testtir.

Siz ve I.Q ‘nuz.
Geçtiğimiz yıllarda araştırmacılar sağ ve sol loba bölünmüş olan beynin her bir tarafının farklı zekâsal işler için atandığını anladılar. Zeka seviyesi çok yüksek olan insanlar sağ ve sol lobu eşit olarak dengeli bir şekilde kullanabiliyor. Çoğu insan ailesel, çevresel ya da okul sistemi nedenleri ile sol lobu baskın olarak yetişiyor. Gelişimleri sırasında şu yeteneklerin geliştirilmesi için eğitiliyorlar: Yazma, okuma, konuşma, numaralarla işlem ve mantık. Bu durum yaratıcılık, görsel algı, mekanik, işlevsellik ve sezgi gibi yetenekleri kontrol eden sağ lobu işlevsiz bırakarak zayıflamasına neden oluyor. Zayıflayıp köreliyor. Bu bize neden bası zihinsel faaliyetlerde yeterli diğerlerinde zayıf olduğumuzu açıklıyor.

Bazı çocuklar sadece sağ lobları baskın olup, sol loblarını yeterince kullanamadıklarından dolayı okulda başarısız olurlar. Bu çocuklar “daha az zeki” olmasalar bile sol loba dayalı eğitim veren okul sistemlerine “ yavaş öğrenen” olarak etiketlenirler.

Sol beyin bir sahne ışığı olarak adlandırılabilir, o bütün resimden önce küçük detayları görür.  Bütün detayları sıralar ve analiz eder daha sonra bütünsel mantıkla bir karara varır.

Sağ beyin ise; bir projektör olarak anlatılabilir. Detaylardan önce bütünü görür. Böylece “ana fikir” sağ beyinde ortaya çıkarken, sol beyin onu parçalara ayırır ve analiz ederek geliştirir.


Zeka nedir?

Bunu açıklamanın pek çok yolu var ancak basitçe ortaya koyacak olursak; zeka beynin bilgiyi emip, doğru ve hızlı analiz etmesine denilir. Bugünlerde bir çok psikolog ve psikiyatrist zekanın kalıtsal olduğu, ilham alınabildiği ve sosyal ve çevresel faktörler ile geliştirilebildiği fikrinde birleşiyor. Sağ ve sol, iki lob ne kadar eşit ve dengeli gelişirse bireyler de o kadar zeki sayılıyor. 

Zeka testleri beyinin katmanlarını ölçebilmelidir ama aynı zamanda bir ölçü aleti kadar kesin olmalıdır. Zeka testi sadece sol lobun yeteneklerini ölçmemelidir.  Zeka testleri bilgiyi alıp analiz etme hızınızı ölçmeli, ne kadar bildiğinizi ölçmemelidir. Zeka testleri yerel bilgi, kültür ya da coğrafi konum içermemelidir.I.Q. Ne demektir?
Nasıl bir araç beygir gücünü belirleyen motor performansının üzerine çıkamıyorsa, insan beyni de kendi kapasitesi ve yeteneklerinin üzerindeki bir bilgiyi anlayamaz. Normal veya normalin altında bir beyin değerine sahip olan insan, iş hayatında başarılı veya verimli olamayacak ya da hayattan keyif alamayacak demek değildir. Biri şehirde bir gezintiden keyif almak için son viteste arabayı zorlayarak hızlandırmak ve ya yerden kesmeye çalışmak zorunda değildir.

Düzgün konuşabilmek, rakamlarla çok hızlı işlem yapabilmek ya da hatasız bir mantığa sahip olmak zeka göstergesi değildir.  Yaratıcı olmak, mekanik düşünmek ya da sanatsal olmak da değildir. İnsan beyni birçok kompleks mekanizmayı ve yeteneği kontrol eden çok işlevli bir makine gibidir. İnsan beynin her bir yeteneğini ayrı ayrı verimli kullanabildikçe daha zeki olur!


Cambridge Zeka Testi Ne İşe Yarar?
Bu test halka sunulabilen en kapsamlı ve en kesin sonuç veren testlerden biridir. Hem sağ hem de sol lobunuzu ölçmek amacıyla 10 ara testten oluşmaktadır.  “Dahi” olmadığınız takdir de bazı ara testlerde başarılı bazılarında başarısız olmanız olasıdır. Bu test aşağıdaki üç maddeyi sağlar:

1.    Size tamamen kendinize ait bir sonuç verir. (10 ara testi ayrı ayrı değerlendirir.)
2.    Zayıf ve güçlü alanlarınızı tek tek size yansıtır.
3.    Sağ, sol lob ve ya ikisini bir arada kullandığınızı ortaya çıkarır.

 

Bu test, Türkiye'de sadece Yüksek Yapılı Zekalar'da uygulanabilmektedir.

TOGI-R Zeka Testi